Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka
požadované kritériá spĺňa: 15
Upresniť výsledky.
Typ








Nové od



Sort by relevance · date (newest first) · alphabetically
Václav Břicháček: Jabné aneb poslání university
Publikované v metodických Listoch Prázdninové školy Lipnice 1/1992
Umiestnenie Archív / Články
Prvoradou úlohou literatúry je hovoriť nám pravdu o sebe tým, že hovorí lži o ľuďoch, ktorí nikdy neexistovali.
Stephen King
Umiestnenie Archív / Citáty
Goldingov Pán múch nie je reálnym obrazom ľudského správania sa v krízovej situácii
Pán Múch od Wiliama Goldinga je jednou z najvplyvnejších kníh 20. storočia - popisuje príbeh skupiny chlapcov, ktorí stroskotali na opustenom ostrove, ale namiesto "Dvoch rokov prázdnin" zažili peklo na zemi, pretože v nich "prevážila ľudská prirodzenosť" - násilie, surovosť, egoizmus. Ide o fiktívny príbeh, do ktorého Golding premietol svoje videnie ľudskej povahy - sám bol mizantrop, alkoholik týrajúci svoje okolie. Príbeh šiestich chlapcov rok žijúcich na opustenom ostrove sa v skutočnosti naozaj udial, v roku 1966, a dopadol úplne inak. Chalani výborne spolupracovali, boli tvoriví a disciplinovaní a ich zážitky sa oveľa viac podobajú "Dvom rokom prázdnin", než "Pánovi Múch". Goldingova kniha však silne ovplyvnila rôzne reality show, kde sa ale organizátori snažiaci sa o čo najvyššiu sledovanosť musia dopúšťať množstva manipulácií, aby z ľudí vytrieskali negatívne reakcie, ktoré divákov prirodzene fascinujú viac, než príklady ľudskej statočnosti a obetavosti. A následne sa takýto falošný obraz "skutočnej" ľudskej povahy pumpuje cez televízne obrazovky do miliónov hláv. Ľudstvo dosiahlo súčasný stav sveta práve preto, lebo ľudia dokážu vynikajúco kooperovať v krízovej situácii, rádovo lepšie, než akýkoľvek iný živočíšny druh.
Umiestnenie Archív / Články
Československo prohrálo v Mnichově v roce 1938 ne proto, že se na ně Západ vykašlal a předhodil ho Hitlerovi, a bylo to "nemorální" a "nefér", ale prostě proto, že mělo špatnou zahraniční politiku.
Jan Čulík, Britské listy 2. 11. 2014
Umiestnenie Archív / Články
Na kúrenie je najlepšie staré drevo, na pitie staré víno, na dôverné rozhovory starí priatelia a na čítanie starí autori.
Umiestnenie Archív / Citáty
Rodová společnost, její instituce a kolektivní identita. Utváření raně středověkých států
Článok od autora Luboša Rokosa zo serveru e-stredovek.cz, ktorý podrobne odpovedá vyznavačom mytologických interpretácií národných dejín, ktorí napríklad tvrdia, že "Slovania neboli schopní sa politicky zorganizovať a štáty im museli zakladať Germáni", alebo naopak, že "Nemci sú povahy tyranskej a panovačnej, kým povaha slovanských kmeňov bola demokratická".
Umiestnenie Archív / Články
Ľubomír Ďurovič: Slovensko medzi Západom a Východom
Zásadná popularizačná esej Ľubomíra Ďuroviča, profesora slovanských jazykov, ktorá bola doteraz publikovaná iba printom - v časopise OS, November 2001/11, a v zborníku Slovenská otázka dnes, Kalligram, 2007. LEN PRE VZDELÁVACIE ÚČELY.
Umiestnenie Archív / Články
Ernest Thompson Seton: Deti divočiny
Z predhovoru ku knihe Děti divočiny (E. T. Seton, Sebrané spisy, sv. 4., LEPREZ 1999, Praha, s. 6. - 7.)
Umiestnenie Archív / Články
Pomalovaná kůže
Poviedka z knihy: Pchu Sung-ling: Zkazky o šesteru cest osudu 2. opravené vyd. 2004, ISBN 80-86685-35-7. Váz., dobové dřevořezy, 306 str., 298 Kč
Umiestnenie Archív / Citáty
Keď sa Európa vymaní spod súčasného útlaku, budeme prekvapení, koľko málo naozaj hodnotných textov - akéhokoľvek žánru, dokonca aj intímnych denníkov – za ten čas v utajení diktatúr vznikne.
George Orwell a ilúzii "vnútornej slobody" v totalitnom štáte.
Umiestnenie Archív / Citáty