Čína: dobrovoľná nesloboda, z ktorej možno odísť?
http://diskusie.sme.sk/viewdiscussion.php?spoj=clanok-3426025
Vieš, aká je skutočnosť?
Reagovať | Rozbaliť príspevokZbaliť príspevok | Oznám správcovi
Čína predstavuje model organizácie štátu, v ktorom sa občan za pocit relatívneho blahobytu vzdáva nároku na účasť na správe vecí verejných, ako aj prístupu k iným ako oficiálnym informáciám. Z toho vyplýva apatia mnohých Číňanov k správam v médiách, pretože si uvedomujú, že svet, ktorý im takto ústredná vláda opisuje, je zbavený zla a teda nevyhnutne idealizovaný (a nepravdivý). Ak niekto do internetovej diskusie napíše, že pri záplavách vznikli škody rádovo omnoho väčšieho rozsahu, než uvádzajú správy, a opíše, čo videl, môže byť potrestaný za to, že "šíri poplašné správy" a tak tento idealizovaný obraz sveta narúša. Z pohľadu moci je to nepochybne správny krok, našinec to však vníma presne opačne. Jeden čínsky diplomat to pred pár rokmi jasne vysvetlil, keď padla otázka na slobodu slova v jeho krajine: "Mnozí naši lidé nechodili do školy a nejsou dostatečně vzdělaní na to, aby se mohli postavit na náměstí a veřejně mluvit."
Mimochodom, k uvedeným blokovaným internetovým stránkam ako BBC či Deutsche Welle by sa dali pridať mnohé ďalšie, napr. Wikipedia, ktorej čínska verzia sa stala platformou na slobodné vyjadrovanie názorov a tým aj viac či menej skrytú kritiku režimu. (Len čo sa však človek ocitne v Hong Kongu, k všetkým týmto informáciám poľahky získa prístup.)
Článok o stave čínskeho webu je písaný v súvislosti s prípravou olympijských hier v ČĽR 2008. Pre Čínu je olympiáda jedinečnou príležitosťou, ako predviesť svetu úspešnosť svojho hospodársko-politického modelu, a súčasne ukázať svojim obyvateľom, ako veľmi sa už krajina priblížila svojím najbližším vzorom. (V tomto prípade jednoduchá olympijská matematika hovorí o "strate" na Južnú Kóreu už len cca 20 rokov.)
M. Drotován na portáli Pravé Spektrum píše: "Mnoho ľudí tvrdí, že postupná liberalizácia trhu v Číne bude skôr či neskôr viesť k demokratizácií. Existuje však veľa krajín, kde sú rozvinuté trhy, avšak o demokracií tam nemožno hovoriť. Exaktným príkladom sú Singapur a Južná Kórea. V týchto krajinách ani nevidieť nejaký relevantný záujem obyvateľov zmeniť tieto politické systémy. Vo všeobecnosti možno povedať, že kultúrna univerzálnosť demokracie na Ďalekom východe je veľmi otázna. Tieto krajiny tvoria obyvatelia, ktorých tradície sú výrazne odlišné a možno tvrdiť, že tu prevláda skupinový princíp nad individualizmom." (url)http://www.prave-spektrum.sk/article....
V tomto svetle teda treba vidieť Čínu a jej snahu o potláčanie slobody slova. Napokon, komu sa tam nepáči, môže odísť - dvere do cudziny nie sú zamknuté a desaťtisíce Číňanov sa každoročne presviedčajú o tom, že ich pri troche snahy je možné otvoriť.
Jemelyn info |06.08.2007, 09:32 |