Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Archív / Články

Články

Prečítal som si takôto zaujímavé:
Článok "Keď idú nevládky do politiky", SME 2. 6. 2006
Ernest Thompson Seton: Deti divočiny
Z predhovoru ku knihe Děti divočiny (E. T. Seton, Sebrané spisy, sv. 4., LEPREZ 1999, Praha, s. 6. - 7.)
Karel Čapek: Dvanáctero figur zápasu perem čili Příručka písemné polemiky
Neférové triky v mediálnej komunikácii. Od roku 1925 sa toho až tak veľa nezmenilo...
Panoptikon (panopticon)
princíp dokonalého väzenia
Dmitrij Orlov: Najlepšie spôsoby zvládania sociálneho kolapsu
Pět stupňů kolapsu
Výťah myšlienok Dmitrija Orlova.
Tři ekonomiky, jediná termodynamika a skutečný původ bohatství národů
Zdeněk Neubauer: O cestách tam a zase zpátky
Timothy Snyder: Dvadsať ponaučení z 20. storočia
Milan Kundera: Únos Západu aneb tragédie střední Evropy (1983)
Esej Milan Kundera: Únos Západu aned tragédie střední Evropy (1983). LEN PRE ŠTUDIJNÉ ÚČELY! Zdroj: Zborník Západní, východní a střední Evropa jako kulturní a politické pojmy. Dostupné vo formáte PDF na stránke https://www.researchgate.net/publication/39810208_Zapadni_vychodni_a_stredni_E vropa_jako_kulturni_a_politicke_pojmy Korigované s prihliadnutím k anglickému prekladu, publikovanému v The New York Review of Books, 1984. Dostupné ako sken na stránke https://is.muni.cz/el/1423/jaro2016/MEB404/um/Kundera_1984.pdf OCR, korektúra, prevod do formátov MOBI, DOC, PDF a HTML: Juraj Smatana, 2017
Zdeněk Neubauer: Do světa na zkušenou čili O cestách tam a zase zpátky
Doslov k českému překladu Silmarillionu
Mykola Riabčuk: Ako (a prečo) zostávam Čechom a Slovákom
[2018-08-20] LEN PRE ŠTUDIJNÉ ÚČELY
Zámky pomáhajú udržať čestných ľudí čestnými.
Ľubomír Ďurovič: Slovensko medzi Západom a Východom
Zásadná popularizačná esej Ľubomíra Ďuroviča, profesora slovanských jazykov, ktorá bola doteraz publikovaná iba printom - v časopise OS, November 2001/11, a v zborníku Slovenská otázka dnes, Kalligram, 2007. LEN PRE VZDELÁVACIE ÚČELY.
Rodová společnost, její instituce a kolektivní identita. Utváření raně středověkých států
Článok od autora Luboša Rokosa zo serveru e-stredovek.cz, ktorý podrobne odpovedá vyznavačom mytologických interpretácií národných dejín, ktorí napríklad tvrdia, že "Slovania neboli schopní sa politicky zorganizovať a štáty im museli zakladať Germáni", alebo naopak, že "Nemci sú povahy tyranskej a panovačnej, kým povaha slovanských kmeňov bola demokratická".
Československo prohrálo v Mnichově v roce 1938 ne proto, že se na ně Západ vykašlal a předhodil ho Hitlerovi, a bylo to "nemorální" a "nefér", ale prostě proto, že mělo špatnou zahraniční politiku.
Jan Čulík, Britské listy 2. 11. 2014
Goldingov Pán múch nie je reálnym obrazom ľudského správania sa v krízovej situácii
Pán Múch od Wiliama Goldinga je jednou z najvplyvnejších kníh 20. storočia - popisuje príbeh skupiny chlapcov, ktorí stroskotali na opustenom ostrove, ale namiesto "Dvoch rokov prázdnin" zažili peklo na zemi, pretože v nich "prevážila ľudská prirodzenosť" - násilie, surovosť, egoizmus. Ide o fiktívny príbeh, do ktorého Golding premietol svoje videnie ľudskej povahy - sám bol mizantrop, alkoholik týrajúci svoje okolie. Príbeh šiestich chlapcov rok žijúcich na opustenom ostrove sa v skutočnosti naozaj udial, v roku 1966, a dopadol úplne inak. Chalani výborne spolupracovali, boli tvoriví a disciplinovaní a ich zážitky sa oveľa viac podobajú "Dvom rokom prázdnin", než "Pánovi Múch". Goldingova kniha však silne ovplyvnila rôzne reality show, kde sa ale organizátori snažiaci sa o čo najvyššiu sledovanosť musia dopúšťať množstva manipulácií, aby z ľudí vytrieskali negatívne reakcie, ktoré divákov prirodzene fascinujú viac, než príklady ľudskej statočnosti a obetavosti. A následne sa takýto falošný obraz "skutočnej" ľudskej povahy pumpuje cez televízne obrazovky do miliónov hláv. Ľudstvo dosiahlo súčasný stav sveta práve preto, lebo ľudia dokážu vynikajúco kooperovať v krízovej situácii, rádovo lepšie, než akýkoľvek iný živočíšny druh.
Václav Břicháček: Jabné aneb poslání university
Publikované v metodických Listoch Prázdninové školy Lipnice 1/1992