Ego hodnotí, čiže kriví celý svet cez svoje vlastné frustrácie. Prítomnosť môžeš prežívať len tak, ak vypneš svoje ego, píše Tolle.
http://www.sme.sk/c/4183559/frida.html
Dnes píše Péter Hunčík
Frida
Poznáte meno Eckhart Tolle? Ja často pozerám prednášky tohto škriatkovsky vyzerajúceho psychológa, lebo Tolle vie niečo, čo ostatní len tušia. Naposledy hovoril o prežívaní Prítomnosti. Podľa neho sú mnohí ľudia nešťastní preto, lebo nevedia naplno prežiť Prítomnosť. Namiesto prežívania Prítomnosti sa zaoberajú krivdami minulosti a bolesťami budúcnosti. A za to všetko je zodpovedné Ego, lebo Ego hodnotí, čiže kriví celý svet cez svoje vlastné frustrácie. Prítomnosť môžeš prežívať len tak, ak vypneš svoje ego, píše Tolle.
Je to ťažká úloha, ale dá sa zvládnuť. Choď so svojím psom do záhrady. Behajte, hrajte sa a o niekoľko minút sa tvoje Ego stratí. Nie je potrebné, veď normálny človek pravda nerivalizuje so svojím psom ani naňho nežiarli. Počas hry prežívaš výlučne Prítomnosť a si šťastný. Ešte aj rytmus tvojho srdca sa dá do poriadku.
Pes bol doma oddávna spornou témou. Moja manželka vždy apelovala záhradou. Pošliapal by kvety. Napokon vyšla s pravdou von. Keď bola dievčatkom, uhynul im pes a ona ho celé mesiace oplakávala. Nechcem znova prežiť pocit straty, hovorí. Dobre, tak pes bude môj, hovorím a začnem počítať. Teraz mám 57 rokov. Pri mojom hektickom spôsobe života sa môžem dožiť šesťdesiatpäť. Možno aj sedemdesiat. Drobný psík môže žiť aj 15 rokov. Ak sa život nás oboch bude vyvíjať ideálne, tak v roku 2023 (ja ako 72-ročný, on ako 15) zanecháme svet tieňov spoločne. Ja nebudem mať depresiu zo straty psa a tvoja bolesť zo straty nás dvoch sa rozloží, utešujem manželku. Si hlupák, odpovedá a prikývne. Tak dobre, ale môže to byť len cotton de tulear. Lebo ten nezničí záhradu a má na svoje okolie antidepresívny vplyv. (Pravda je, že Gabi sa už informovala a vie, že tento druh u nás nedostať. A je na seba hrdá, že mi takto prešla cez rozum.)
Ale aj ja som sa informoval a zavolal som známemu do Olomouca a 24. júla už v našom dvore pobehovala Frida, dvojmesačná antidepresívna snehová guľa. Frida je drobné biele stvorenie s hodvábnou srsťou. Má múdry pohľad a keď chodí, vlní sa jej telo. Odkedy ju máme, zmenil sa náš život. Všetko organizujeme tak, aby aj ona mohla byť s nami. Pokúšame sa dívať na svet (aj) jej očami, rozmýšľať jej hlavou a cítiť jej srdcom. A ona nás z vďaky obdarúva novými zážitkami. Popoludní ma víta radostným tancom. Zoznámila ma s množstvom nových ľudí. (Aj oni sú psičkári.) Na námestí sa za mnou otáčajú mladé dievčatá. A k tomu sa ešte pridá radosť z hry. Keď sa hráme, vytrhneme sa z času a prežívame výlučne chvíľu Teraz. Istý britský odborný časopis nazýva tento pozitívny stav srdcovou koherenciou.
Ten istý odborný časopis píše aj to, že majitelia psov žijú vďaka srdcovej koherencii o 7,2 roka dlhšie ako „nepsičkári“. Ako to však potom dopadne s tým prežitím?
20. 11. 2008 | Péter Hunčík