Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Archív / Citáty / Jedno zo zistení politickej ekonómie hovorí, že v demokracii budú mať malé no dobre organizované skupiny väčší vplyv na tvorbu politiky ako veľké, no rozdrobené skupiny. Obzvlášť keď každému z tých menších ide o veľa, a tým viacpočetným o málo.

Jedno zo zistení politickej ekonómie hovorí, že v demokracii budú mať malé no dobre organizované skupiny väčší vplyv na tvorbu politiky ako veľké, no rozdrobené skupiny. Obzvlášť keď každému z tých menších ide o veľa, a tým viacpočetným o málo.

zahrnuté do:
Gabriel Šípoš - SPW




http://spw.blog.sme.sk/c/51195/SPW-Cinsky-dovoz-v-mediach-hrozba-zaplava-utok.html

SPW: Čínsky dovoz v médiách – hrozba, záplava, útok

Jedno zo zistení politickej ekonómie hovorí, že v demokracii budú mať malé no dobre organizované skupiny väčší vplyv na tvorbu politiky ako veľké, no rozdrobené skupiny. Obzvlášť keď každému z tých menších ide o veľa, a tým viacpočetným o málo. Potom aj pre spoločnosť nevýhodné kroky v demokracii prejdú, ak ich tí malí no vplyvní pretlačia. Rôzne dotácie či colné bariéry bývajú typickými prikladmi. Úlohou politikov, ale aj médií by malo byť, aby tlakom malých vplyvných skupín s pre spoločnosť nevýhodnými nápadmi nepodľahli.

Jedným z príkladov, keď mám o médiách v tomto smere pochybnosti, je písanie o dovoze z Číny.

Najviac dovozom ohrozenou skupinou sú samozrejme domáci výrobcovia, tou veľkou skupinou, ktorá by naopak mohla benefitovať sú spotrebitelia. Ako o fenoméne čínsky import píšu novinári?
Záujmy výrobcov sú často zosobňované so záujmami krajiny. A ľahko v článkoch natrafíte na slová spojené s Čínou, ktoré vyvolávajú negatívne emócie – záplava, hrozba, útok, vojna. Naposledy som si všimol Hospodárske noviny:

Čína začína útočiť lacnými strojmi (online titulok Európu zaplavujú lacné čínske stroje), HN, 2.6

Európa začína mať ďalší problém s lacnou čínskou konkurenciou. Tentoraz však nejde o podprsenky. Starý kontinent začínajú zaplavovať čínske obrábacie stroje, ktoré potrebuje každý výrobný závod. Silnejúci tlak čínskych strojárov už pociťuje aj Slovensko....

Ako ohrození sa cítia spotrebitelia/odberatelia, sme sa už nedozvedeli. Záujmy výrobcov sa vydávajú za záujmy kontinentu či krajiny.

Pár ďalších príkladov z archívu:

Čína obsadzuje trh s nábytkom, HN, 13.3.06
Slovenský trh čoraz viac zaplavuje lacný nábytok z dovozu....

Čínsky tovar Slovensko až tak neohrozuje, HN, 22.3.06

Vojna o textil, Pravda, 28.12.05
Otvorenie textilného trhu od začiatku roka spôsobilo, že čínsky textil vrátane spodnej bielizne zaplavil svetový trh, najmä vyspelé krajiny vrátane Európskej únie a Spojených štátov.

Európa stále vidí v čínskom textile hrozbu, SME 09.03.05

Európa sa obáva prílevu lacného čínskeho textilu, SME 26.10.2004
Európski výrobcovia textilu majú strach zo zaplavenia európskych trhov lacným textilom z Číny...

Samozrejme o otázkach dumpingu či kvality sa dá diskutovať, ale myslieť na dopady na spoločnosť ako celok by spravodajstvu o čínskom (či poľskom, atď) dovoze nezaškodilo.