Nemôžeme dopustiť, aby históriu Ruska prednášal rusofób, sráč alebo amorálny typ
Pavel Danilin
Učiť o Rusku za Putina? Len v dobrom
Nový ruský dejepis ospevuje Brežneva a haní Jeľcina. Chodorkovský je vraj zloduch.
Škandálna učebnica histórie Ruska bola definitívne schválená ruským ministerstvom školstva. Pochvalné ódy na komunistického diktátora Josifa Stalina síce z textu zmizli, zato bola posilnená časť, v ktorej sa ospevuje súčasný prezident Vladimir Putin.
Veľký Stalin, najväčší Putin
Učebnica História Ruska 1945 – 2007 pre 11. triedu, ktorú spracoval kolektív autorov pod vedením Alexandra Filipova na objednávku Kremľa, už vyvolala škandál v lete. Niektoré jej časti doslova šokovali demokratické intelektuálne kruhy. Predovšetkým prvá kapitola Spory o úlohe Stalina v histórii, ktorá čiastočne ospravedlňovala stalinizmus, mnohých učiteľov a historikov rozhorčila. Našlo sa však aj nemálo zástancov a vznikla tak búrlivá diskusia. Podobne nejednoznačnú reakciu vyvolala časť Suverénna demokracia, ktorá pripomína propagandistický leták o súčasnom Kremli.
Nakoniec uspel jeden z autorov knihy Pavel Danilin, ktorý do nebies vychvaľoval súčasnú mocenskú elitu na čele s prezidentom Vladimirom Putinom: „Môžete si na mne vyliať žlč ako chcete, ale učiť deti budete podľa kníh, ktoré vám dáme a ktoré potrebuje Rusko.“ Danilin navyše požaduje lustráciu vyučujúcich, a to i podľa miery oddanosti súčasnému vedeniu: „Nemôžeme dopustiť, aby históriu Ruska prednášal rusofób, sráč alebo amorálny typ - od blata je potrebné sa očistiť, trebárs i silou.“
Dobrý Brežnev, zlý Jeľcin
Údajne Putinova administratíva dala pokyny, ako ktoré osobnosti hodnotiť. Stalina napríklad označila za postavu viacmenej kladnú, pretože dokázal upevniť moc, jeho najväčšou chybou bolo, že nepochopil nutnosť súkromného vlastníctva. Z rovnakých dôvodov pochválili i generálneho tajomníka Komunistickej strany ZSSR Leonida Brežneva. Naopak, prvý ruský prezident Boris Jeľcin je osobnosť záporná, lebo štátnu moc oslabil. Najlepší vládca je však, samozrejme, súčasný prezident Putin.
Autori učebnice sa radami z Kremľa riadili punktičkársky. Dokonca akceptovali i želanie, aby stalinské represie zdôvodnili ako „snahu maximálne efektívne zabezpečiť chod správnych orgánov“.
Po negatívnom ohlase časti verejnosti urobili v učebnici zmeny a teraz sa problematická časť Suverénna demokracia volá Nový kurz Ruska. Zrušenie volieb gubernátorov Putinom je v nej vysvetlené ako krok smerom k demokracii a zatknutie ropného magnáta Michaila Chodorkovského, ktorý je v západnom svete pokladaný za politického väzňa, je vysvetlené ako polapenie zloducha a boj proti oligarchii.
Nemôžeme dopustiť, aby históriu Ruska prednášal sráč, alebo amorálny typ.
štvrtok 27. 12. 2007 | Petra Procházková, agentúra Epicentrum