Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Texty / FitPC: skúsenosti s úsporným a tichým minipočítačom

FitPC: skúsenosti s úsporným a tichým minipočítačom

Miniatúrny počítač vyrábaný izraelskou firmou CompuLab je unikátny vo viacerých smeroch. Je taký malý, že ho zakryje krabička z CDčka. Jeho spotreba je približne 5 až 8 Wattov. Nemá ventilátor, ochladzuje sa povrchom tela, preto je nehlučný. Avšak jeho uvedenie do prevádzky nie je úplne bez problémov - najmä kvôli použitým konektorom a prepojovacím káblom (z pochopiteľných dôvodov výrobca nemohol nasekať na zariadenie všetky rozhrania od výmyslu sveta - jednoducho by sa na krabicu veľkosti prenosného externého disku ani nezmestili). Nasledovné poznámky snáď ušetria trochu času ďalším majiteľom tohoto skvelého zariadenia.

Použitá konfigurácia:

Model Part-Number CPU RAM WiFi Hard-disk OS
fit-PC2i 2GB/2GHz Win7 Pro fit-PC2i-D2G-C2000-H-W-X7 2000 MHz 2 GB + 160 GB Windows 7 Professional


Pripojenie monitora k fitPC:
- Pribalený prepojovací kábel HDMI-DVI mi nevyhovoval, pretože bol DVI female, a monitor Philips Brilliance 200W má vstup DVI female. Problém vyriešilo zakúpenie prepojovacieho kábla HDMI-DVI, Male/Male 2m v najbližšom hypáči TESCO.

Nastavenie rozlíšenia monitora (screen resolution)
Chvíľu ma potrápilo nastavovanie rozlíšenia - Windows 7 mi vôbec neponúkali možnosť zapnúť rozlíšenie 1680 x 1050. Chcel som aktualizovať ovládač monitora, avšak Philips neponúkal na svoje stránke driver k Windows 7, podpora končila operačným systémom Windows XP. Pri pokusoch s rôznymi nastaveniami sa mi podarilo prepnúť výstup na MID, čo znamenalo čiernu obrazovku. Klávesové skratky som nepoznal, dokonca som nemal pripojenú klávesnicu, takže som si poradil len rebootom do safe modu, a preinštaláciou Windowsov (zmeny v safe móde sa do normálnej inštalácie neprenášali). Neskôr som zistil, že Win7 dáva aj hlasové pokyny, to by som však musel mať zapnutý reproduktor :-)
Riešenie bolo nasledovné: Graphic Options - Output to - Digital Display, a tam už rozlíšenie 1680 x 1050 bolo.
Defaultný "Intel Dual Clone Display" ponúka len nízke rozlíšenia.

Problém s pripojením reproduktorov / slúchadiel:
FitPC má audio výstup S/PDIF, čo je síce vysoko kvalitný výstup signálu vhodný pre 5.1 kanálové satelitné reproduktory, ale obyčajný 3,5 mm jack sa do otvoru síce dá strčiť, ale zariadenie nefunguje. Naviac, vo väčšine predajní sa na vás budú dívať úplne nechápavo. Výrobca priložil akýsi kábel, ten však má na jednej strane 3,5 mm konektor, a na druhej RCA (cinch). Nezistil som zatiaľ, na čo to má slúžiť - asi ide o redukciu S/PDIF na 1-kanálové (mono) audio. Dočasne som si poradil len tak, že som kúpil externé reproduktory s USB vstupom (Logitech S-150). Chýba im len vyvedenie konektora na 3,5 mm slúchadlá.
Pravdepodobne existuje nejaká redukcia S/PDIF na tradičný audio výstup, ale zatiaľ som ju nenašiel. Ak sa vám tento problém s FitPC už podarilo vyriešiť, napíšte do diskusie alebo mi pošlite e-mail (smatana(zavináč)strazov(bodka)sk).