Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Archív / Citáty

Citáty

Divočinu nemožno vytvoriť, možno ju len pripustiť.

"Divočinu nelze ex definitione vytvořit, lze ji pouze připustit. Na začátku renaturalizace spontánně vznikající podoby ekosystému přitom nestojí staticky vymezený stav, ale přijetí principu permanentních změn včetně neočekávaných nahodilostí a zvratů. Renaturalizační management, do detailu promyšlený a naplánovaný (popřípadě včetně snah inscenovat neočekávané nahodilosti) nemůže skutečnou divočinu vytvořit ani jako second-hand nature, což bude ve střední Evropě zřejmě obvyklý případ. Rozhodnutí pro divočinu musí být dlouhodobě platné, musí rezignovat na jakékoliv cílové představy a účely ve formě přidělených funkcí a musí zahrnout otevřenost jakémukoliv vývoji." Igor Míchal

Divočinu nemožno vytvoriť, možno ju len pripustiť. - Viac...

Nemôžeme dopustiť, aby históriu Ruska prednášal rusofób, sráč alebo amorálny typ

Nemôžeme dopustiť, aby históriu Ruska prednášal rusofób, sráč alebo amorálny typ - od blata je potrebné sa očistiť, trebárs i silou.

Nemôžeme dopustiť, aby históriu Ruska prednášal rusofób, sráč alebo amorálny typ - Viac...

1989: Ukázalo se, že disidentské struktury nebyli na převzetí moci připraveny, a museli se přizpůsobit, nebo vyklidit pole. Podstatou jejich jednání bylo zkoumání morálních předpokladů pro politiku, nikoliv politika sama.

"Hrdinné postavy z doby totality se tomu příliš nebránili. Ukázalo se, že disidentské struktury nebyli na převzetí moci připraveny, a museli se přizpůsobit, nebo vyklidit pole. Podstatou jejich jednání bylo zkoumání morálních předpokladů pro politiku, nikoliv politika sama. Úhlem jejich pohledu byla solidarita otřesených."

1989: Ukázalo se, že disidentské struktury nebyli na převzetí moci připraveny, a museli se přizpůsobit, nebo vyklidit pole. Podstatou jejich jednání bylo zkoumání morálních předpokladů pro politiku, nikoliv politika sama. - Viac...

Cigáni, príslušníci kultúry rómskej osady, nie sú národom najmä preto, že ním byť nechcú.

Ide o tradičné rodové zoskupenia, kde základným atribútom členstva je pokrvné príbuzenstvo. Pojmy ako kolega, kamarát sú vo význame majoritnej spoločnosti týmto ľuďom cudzie, alebo sa realizujú opäť len na príbuzenskom princípe, to znamená, že kolega je zároveň bratranec a podobne.

Cigáni, príslušníci kultúry rómskej osady, nie sú národom najmä preto, že ním byť nechcú. - Viac...

Čo sa nachádza v hlbinách ruskej duše okrem bodrej žoviálnosti ožranov?

Andrej Bán: Predovšetkým, som nanajvýš ostražitý, ak mi nejaký Rus so súcitom vychovávateľa voči chovancovi ústavu hovorí, že strácam „východnú nohu“ alebo „niečo z východnej mentality“. Čo to je, tá noha a mentalita? Ak pod tým mám chápať bodrú žoviálnosť ožranov, čo je najčastejší prípad, tak to radšej ostať jednonohý. Ak, naopak, mám za tými otravne často sa opakujúcimi floskulami vidieť nedozierne hĺbky východnej duše, ktorú (my) povrchní, v konzume utopení Európania (ozaj, vy Rusi ste Aziati?) nie a nie pochopiť, tak poviem iba jedno: ďakujem, je skvelé o tej duši (nohe, mentalite) čítať v Dostojevského románoch. Nič viac z nej však k šťastiu nepotrebujem.

Čo sa nachádza v hlbinách ruskej duše okrem bodrej žoviálnosti ožranov? - Viac...

Ale hádam najviac mi prekáža ako sami seba berú príšerne vážne, s akým pátosom si kladú ruku na srdce a pri tom očkom sledujú, či sa niekto nerozosmial.

Daniela Kapitáňová o stavaní sôch: "Ak je nepriateľom Trianon, história je dôkazom územnej krivdy. Postavíme (na tom území) sochu svätého Štefana. Ak je nepriateľom Maďar, hrdinným klincom dejín sa stane jediné obdobie bez Maďarov. Postavíme sochu kráľa Svätopluka. Keď raz budú nepriateľom obri, ako huby po daždi sa vyroja historickí trpaslíci. A my postavíme sochu Martinkovi Klingáčovi. Keby bolo po mojom, len by som nad tým mávla rukou. Však nech si chlapci stavajú svojich snehuliakov a súťažia, kto postavil väčšieho, aspoň nebudú otravovať. Len keby nás nenútili, aby sme im pri tom spievali hymnické piesne a tvárili sa, že pravda je len tá ich. Ale hádam najviac mi prekáža ako sami seba berú príšerne vážne, s akým pátosom si kladú ruku na srdce a pri tom očkom sledujú, či sa niekto nerozosmial."

Ale hádam najviac mi prekáža ako sami seba berú príšerne vážne, s akým pátosom si kladú ruku na srdce a pri tom očkom sledujú, či sa niekto nerozosmial. - Viac...